Hamam Böceği İlaçlama

Trabzon Hamam Böceği İlaçlama Firması Mavi İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama Trabzon Firması Mavi İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama Trabzon Firması Mavi İlaçlama

Hamam böcekleri yüzyıllar boyunca insanlığın olduğu her ortamda olmuşlardır. Bir çok türü vardır. Kısaca hamam böceklerini tanıyalım.

Hamam böceği, Blattodea (Blattaria = Blattoptera ) türlerine verilen bir addır. 6 farklı familyadan oluşup tahmini olarak 4500 türü mevcuttur. Çok yüksek tepeler (2000m den yüksek) ve soğuk kutuplar dışında her yerde bulunabilirler. Her türlü ortama karşı son derece dayanıklıdırlar. Buldukları her şeyle (gıda, kağıt, pislik…) beslenebilirler. Radyasyona karşı dayanıklıdırlar. Kafa kısımları kopsa dahi 1 hafta yaşayabilirler.

Vücutları genelde kahverengi tondadır. Yassı ve oval şekildedirler. İnsanlardan çekindikleri için gece saatlerinde beslenmeye çıkarlar. Anten yapıları sayesinde besinlerinin yerlerini, ortam nem ve ışığı hakkında bildi alırlar. Besin olmadan 30 – 40 gün yaşarlar. Genellikle dişiler kanatsızdır. Sağ ön kanat, sol ön kanadın kısmen altına girmiştir. Bacak kısımlarında dikenleri olabilir. Dün duvarlara rahatlıkla tırmanabilirler. Sık sık el ve ayaklarını yalayarak temizlerler. Üremeleri yumurtalarla olur. Yumurtalar birleşiktir. Pupa evresi yoktur. Yumurtası ufak olduğundan görmek mümkün değildir. Hamam böceği yumurtasını evin duvar dibine ve çatlaklara bırakır. Çoğu hamam böceği türü yılda bir defa çiftleşir. Hamam böceği bir yıl içinde 4 – 5 defa yumurta bırakır. Her yumurtlamada 500’e yakın yumurta bırakabilir. Bu nedenle ilaçlama yapılmazsa hızla çoğalırlar.

HAMAM BÖCEĞİ TÜRLERİ

blattella blatta arenivaga

Ülkemizde yaygın olarak üç türü bulunur. Bunlar, Alman Hamam Böceği (Blattella germanica), Doğu hamam Böceği (Blatta orientalis), Amerikan Hamam Böceği (Periplaneta americana). Doğu hamam Böceği sık sık Karafatma (Blaps spp.) ile karıştırılmaktadır.

Blattellidae (Kalorifer böcekleri) Ectobidae (Yabani hamamböcekleri) Polyphagidae (Çöl hamamböcekleri)

Blattella germanica 1,5 cm kadar uzunluktadır. Rengi kahverengidir. Erkek ve dişilerde kanatlar vücut hizasını geçer. Blatta orientalis 2,5 cm kadar uzunluktadır. Rengi siyahtır. Dişilerin kanatları rudimenterdir. Erkeklerde vücudun 2/3’üne kadar uzanır. Periplaneta americana’nın boyu 3 cm kadardır. Erkek ve dişilerde kanatlar vücut hizasını geçer, rengi kahverengidir.

Blatta spp. (oryantel) Periplaneta spp.

Hamam böcekleri parazit değildir. Fakat çeşitli hastalık etkenlerini mekanik taşıyıcılık veya ara konaklık yaparlar. Hamam böcekleri, verem, tifo, kolera, basilinin, Balantridium coli, Entamoeba coli, E. histolyrica, Giardia intestinalis kistlerinin yayılmasında mekanik taşıyıcı olarak rol oynar.

HAMAM BÖCEĞİ KONTROLÜ

Hamam Böceği Kontrolü Konusunda Yine Tek Tercihiniz Trabzon İlaçlama Firması Mavi İlaçlama…

– Hamamböceklerinin kontrolleri oldukça zor ve uzman gerektiren bir iştir. Çünkü çok çabuk ürerler. Kontrolde üç noktaya dikkat edilmelidir.

1- Gizlendikleri duvar çatlakları ve benzeri yerler kapatılır.

2- Açıkta çöp ve gıda bırakılmaz. Yere dökülen atıklar temizlenmeli.

3- İlaçlama yapılmalıdır. Anlık ve kalıcı etkili ilaçlama yapılmalıdır. Püskürtme ya da yem yöntemleri belirlenmeli. İlaçlamayı takiben 2 ay sonra tekrarlanmalı. Hamam Böceği konusunda uzman olan firmamız eviniz ve iş yerinizde size etkili ve kalıcı çözüm sunmaktadır.

HAMAMBÖCEĞİ, HAMAM BÖCEĞİ, KALORİFER BÖCEĞİ, HAMAMBÖCEĞİ İLAÇLAMA, HAMAMBÖCEĞİ RESİMLERİ, HAMAMBÖCEĞİ İLAÇLARI GİBİ BİR ÇOK KONUNUN İÇERİĞİNİ SİTEMİZDE BULABİLİRSİNİZ…